Opis
Zawartość, okazale wydanego albumu, „Historia Muzyki „ to obszerne kompendium wiedzy o dziejach najbardziej uniwersalnej ze sztuk pięknych – muzyce. Materiałem twórczym, czyli tworzywem w tej formie sztuki, są słyszalne dla nas dźwięki, wytwarzane własnym głosem lub przy użyciu instrumentów muzycznych. Niezwykłą cechą muzyki, jest jej ponadczasowa i przestrzenna uniwersalność. Nie ma większego znaczenia dla odbiorcy kiedy powstał dany utwór i przez kogo został skomponowany – jego zawartość, znaczenie i sens zostanie „odczytana” przez słuchającego. Praktyka wytwarzania dźwięków muzycznych przez człowieka jest przynajmniej tak dawna jak ludzka mowa. Dźwięki muzyczne, powiązane z tańcem i śpiewem, towarzyszyły naszym przodkom, przy okazji różnorakich przejawów życia społecznego i religijnego, o czym świadczą np. rysunki naskalne czy wykopaliska, w których odnaleziono fragmenty pradawnych instrumentów muzycznych.
Autorem tekstu w prezentowanym albumie jest znany muzykolog Oskar Łapeta, z którego popularyzatorską twórczością zapoznać się można szerzej, na łamach takich czasopism jak: „Muzyka”; „Ruch Muzyczny”; „Przegląd Muzykologiczny”; „Presto”. Na temat bieżących wydarzeń muzycznych, mających miejsce w naszym kraju, autor wypowiada się na stronach swego autorskiego blogu muzycznego – Klasyczna Płytoteka.
Rola i znaczenie muzyki ulegały różnorakim zmianom na przestrzeni wieków. Ukazanie tego niezwykłego zróżnicowania stało się naczelnym celem niniejszego albumu. Charakterystyka zmieniających się form i stylów w muzyce zostały zaprezentowane w porządku chronologicznym: od starożytności aż do końca wieku XX. Taki układ sprawił, że zawartość albumu jest bardzo dobrym przewodnikiem, ukazującym zmiany jakie zachodziły w formach i stylach muzycznych na tle poszczególnych epok kulturowych. Należy podkreślić, że autor w swej sfabularyzowanej opowieści o muzyce skupia się jednak na muzyce klasycznej, pomijając wątki historyczne dotyczące tzw. muzyki rozrywkowej. Obok charakterystyki form i stylów muzycznych najbardziej charakterystycznych dla danej epoki, autor opisuje także najczęściej używane instrumenty muzyczne, używane w danej epoce kulturowej (np. harfa, lira, kornet, lutnia, klawikord, klawesyn, organy, skrzypce, kontrabas, saksofon ). W osobnych podrozdziałach autor przedstawia obszerne biogramy najsłynniejszych kompozytorów oraz najsłynniejszych wykonawców, wymieniając okoliczności powstania ich najważniejszych dzieł muzycznych ( np. Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig Beethoven, Niccolo Paganini, Franz Schubert, Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, Richard Wagner czy Siergiej Rachmaninow ). W albumie znajdują się także obszerne biogramy największych polskich kompozytorów jak np. Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Wojciech Kilar ). Znakomicie napisany tekst został bardzo obszernie wzbogacony reprodukcjami dzieł malarskich, wykonanych przez największych mistrzów pędzla. Nie brakuje także pięknych fotografii dokumentujących najistotniejsze wydarzenia muzyczne, jakie miały miejsce w ostatnich dziesięcioleciach wieku XX.
Zasadnicza część albumu kończy się obszernym kalendarium, gdzie w porządku chronologicznym, zamieszczone zostały najważniejsze wydarzenia z historii muzyki klasycznej od IV wieku aż do roku 2018. W końcowej części opracowania znalazł się także „Słowniczek”, w którym wyjaśniono znaczenie trudniejszych zwrotów i wyrażeń użytych w tekście.
Album został wydany bardzo starannie pod względem edytorskim. Redakcja Wydawnictwa SBM, włożyła wiele wysiłku aby wzbogacić autorski tekst Oskara Łapety trafnie dobranym materiałem faktograficznym ( reprodukcje dzieł malarskich, fotografie, ryciny, portrety kompozytorów ). Publikację wydano na kredowym papierze bardzo dobrej jakości i odporności na uszkodzenia mechaniczne, co zapewnia długotrwałe użytkowanie.
UWAGA!
Oferowany egzemplarz posiada uszkodzony brzeg okładki. Blok woluminu nosi także ślady uszkodzeń nie wpływających w żaden sposób na użytkowanie.